Amazon’da Trademark (Brand Registry) Almadan Satış Yapmanın Riskleri

Merhaba Make Your Trade takipçileri. Bu yazımızda Trademark’ın FBM ve FBA programlarındaki önemini ve özellikle FBA yaparken Trademark’ın ne denli önemli olduğunu tartışacağız.


Bildiğiniz üzere Trademark marka tescil anlamına gelmektedir. Hangi ülkede markanızı tescil ettirirseniz o ülkenin kanunlarına göre kendi markanızı korumuş olursunuz. Bunun yanı sıra markalaşmanın özellikle Amazon’da satış yapan kullanıcıların kendilerini garanti altına aldığını söyleyebiliriz. Sadece Amazon’da değil, diğer online e-ticaret sitelerinde veya farklı platformlarda satış yapıyorsanız Trademark alarak markanızın sadece kendinize ait olduğunu yasalar önünde garantileyebilirsiniz.


Bunun için yapılması gerekenler aşağıdaki anlattığım şekildedir
FBA yapacak olan bir girişimci, ürünlerini Amazon depolarına Trademark kullanmadan gönderebilir. Ancak, bu süreçte Trademark sahibi değilseniz ürünleriniz başkaları tarafından listelenebilir, kopyalanabilir ve satılabilir. Bunun için yapmanız gereken en kısa süre içerisinde kategorinizi ve ürünlerinizi markalaştırmak olacaktır.


Amerika Birleşik Devletleri’nde Trademark başvurusu yapmak ne kadar?
Bu işlemi yapan acenteler Türkiye’de mevcut. Bundan 6 ay kadar önce bu fiyatlar iki sınıf için 2200 USD + KDV civarındaydı. Yeni ve güncel fiyatları yine bir acenteden sorgulayabilirsiniz.


Trademark süreci nasıl işliyor?
Trademark’a başvuru süreciniz biraz zaman alabilir. Hatta ilk etapta red yeme durumunuzda olacaktır. Ancak bunu çözecek olan yine acentenizdir. Acentenizin sizi yönlendireceği doğrultuda hareket ederek Trademark’a sahip olabilirsiniz.


İlk etapta FBA yaparken Trademark’a başvurmalı mıyım?
Sorunun cevabı hayır. Ancak deneme olarak ürünlerinizi FBA deposuna gönderdiğinizi ve satış potansiyelinizi gördükten sonra, eğer kar ediyorsanız kesinlikle Trademark başvurusu yaparak Amazon’a kayıt ettirmelisiniz.


Peki, Trademark’ı aldım. Amazon’a kaydını nasıl yapacağım?
Trademark süreciniz tamamlandı ve onay çıktı. Trademark’ınızı ‘Amazon Brand Registry’ platformundan kategori ve ürününüze göre kayıt edebiliyorsunuz. Bu sayede Amazon’da güvenilir bir satıcı olarak yerinizi alabiliyor ve ürünlerinizi daha kolay pazarlama fırsatına nail oluyorsunuz. Çünkü artık ürünlerinizi başka bir kişi kopyalamayacak ve satamayacaktır. Özellikle işiniz tutarsa bu gibi sorunlardan kendinizi korumanız en önemli etken olacaktır.


Trademark’sız ürünler Amazon’da satılabiliyor mu?
Elbette satılabiliyor. Ancak Amerika’daki potansiyel kitle durum hakkında o kadar bilgili ki, sizin ve ürünlerinizin Trademark’lı olup olmadığını hemen sorgulayabiliyorlar. Amazon’da Trademark’sız ürün satan FBA kullanıcılarını hiç bir zaman buy box’a (yani mağazanın vitrinine) koymuyor.


FBM’de bir Türk ürünü pazarlıyorum. Amerika’da marka tescil almak zorunda mıyım?
Trademark zorunluluğunuz hiç bir zaman yok. Fakat söylediğim üzere bu tamamen sizin ticaretinizi baltalayacak ve bir süre sonra çok geç kaldığınızı anlayabileceğiniz bir durum. Trademark sizi her kulvarda, rakiplerinize ve taklitçilere karşı korumaktadır. FBM yaparken sadece Türkiye’de Trademark’ı olan bir ürünü pazarlamanız yeterlidir. Ancak yine satış yaptığınız bir kişi ürününüzü beğenerek Amerika Birleşik Devletleri’nde satmaya kalkabilir. Bu halde eliniz kolunuz bağlı kalır. Bu yüzden ürünlerinizi nerede satıyorsanız orada Trademark almak, büyük düşünen girişimciler için vazgeçilmez olmalıdır.


Çin’den dropship ederek ürün satıyorum. Trademark bu konunun neresinde?
Bu konu başlı başına sorun çıkaran bir yöntem. Amazon dropshipping’e kısmi olarak izin verse de bunu yaparak Amazon’u çöplük haline getirmenizi istemediğinden, trademarkınız olsa da olmasa da izleneceksiniz demektir. Çin ürünlerinin çoğunun Trademark’ı Amerika Birleşik Devletleri’nde kayıt ettirilmemiş ürünlerdir. Bu yüzden bu ürünleri herkes rahatlıkla satabilmektedir. Tabi satabilirlerse.
Bir sonraki makelemizde görüşmek dileğiyle,


Saygılarımla,

Make Your Trade

Atilla Arda Bora

Dış Ticaret Danışmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir