Perakende Satışa Nereden Başlamalı? (FBM – FBA Detayı)

Merhaba, bu yazımda sizlere yurtdışına ürün satışı hakkında tecrübe edindiğim ve bilgi sahibi olduğum konularda yardımcı olmaya çalışacağım.

Yıl 2019 ve artık neredeyse herkes yurtdışına ürün satmanın yollarını araştırıyor. Bu iş için çok geç kalındığını düşünenler de yok değil. Ancak hiç bir şey için geç kalınmadığını bu işi başaran bir çok insan kanıtlamış vaziyette. Buradaki tek handikap, döviz kurunun her geçen gün daha da artması.

Daha geçtiğimiz yıllarda youtube’da bir Amazon furyası patlamış ve bir çok insanın bu işi meslek edindiğini gözlemlemiştik. Peki sadece Amazon, e-bay veya diğer global marketlerde mi ürün satmalıyız? Tabiki de hayır. Global parekende satış mağazaları satış açısından size kısmi garantiler verebilir ancak kesintileri ve komisyonlarıyla sizi bir süre sonra bezdirebilmektedir.

Tabiki bir müşteri bulup direk ihracat yapmak o kadar da kolay bir iş değil. Müşteri bulmak için sarfedeceğiniz enerji hem cebinizi zorlayacak hem de vaktinizi alacaktır. Yorulmadan, emek harcamadan hiç bir iş olmaz. Gerekirse gecelerce bu işlerin nasıl yapılacağını araştıracak ve uykunuzdan feragat edeceksiniz. Ayrıca bu araştırmalar sırasında edineceğiniz bilgiler sizlere ticaret hayatınızda kesinlikle sürekli olarak lazım olacak. Tabiki de bu araştırmayı yaparken nasıl yapacağınız ve nasıl bir sürecin sizleri beklediğini de bilmeniz gerekir. Ben lojistik ve gümrükleme şirketi yöneten birisi olarak şunu söylemeliyim ki; hangi yöntem ile yurtdışına ürün satarsanız satın, mutlaka satın! Döviz kurlarının paramızı katladığı bu dönemde yurtdışı kazancınız yurtiçi kazancınıza göre tartışmasız çok daha iyi olacaktır. Aslında bu konu kulağa çok hoş geliyor. Peki bu işler nasıl olacak derseniz? Üstelik işi bilmiyorsanız bu işleri kim yönetecek?

Korkmayın… her şeyin çözümü olduğu gibi bunların da çözümü var.​​​​

Genellikle insanoğlu bir işe başlamadan önce, kafasında soru işaretleri var ise o işten çok çabuk vazgeçer. Her zaman elindekilerle yetinmeyi tercih eder. İşte bu yüzden günümüz liderlerinin ve ticarette yüksek başarı sağlamış iş adamlarının sayıları oldukça azdır.

Sizlerin de bildiği gibi, bir işi başarmak için o işte bir kaç kez tökezlemek gerekir. Başarıya ulaşmak isteyen insan bu tökezlemeler sonucunda daha temkinli ilerleyerek arzuladığı yerlere gelebilir. Hata kaçınılmazdır elbette… ancak her hatanın telafisi vardır ve düzeltilebilir. Hata giderilmesi için yapılır.

​Bizler bir işe girdiğimizde yüksek miktarlarda yatırım yapmamalı ve işin inceliğini öğrenmeliyiz. Bilmediğimiz bir işe, sadece yüksek miktarlarda getirisi var diye, yine yüksek miktarlı yatırım yapıp girdiğimizde, hata yapmamız halinde tüm motivasyonumuz yok olur.

Hata ve kaybedeceğimiz varlıklar kendimize olan özgüveni de kaybetmemize neden olabilir. Bu yüzden sürekli olarak söylediğimiz tek şey var; Eğitim eğitim eğitim! Eğitim alarak kendinizi geliştirmenin sadece işinize yarar sağlamayacağını bilmeniz gerekir.

Asıl yatırımı kendinize yaptığınızı unutmamalısınız. Matematik ise matematik, finans ise finans, yatırım ise yatırım… Konu ne olursa olsun, eğer bilmiyorsanız veya konu hakkında az bilgiye sahipseniz mutlaka danışmanlık almalısınız. Dolayısıyla kısaca; danışmalısınız. Danışmanlık hizmetleri almak günümüzde bir çok insan tarafından ego sorunu haline getirilmiş, bir çok kez kişilerde maddi ve manevi zararlara yol açmıştır. Bu hep böyle olacaktır. İnsan okur, uygular ve aktarır. İnsanoğlu danışmamak için okumalı, araştırmalı ve uygulamalıdır.

​Sevgili dostlar, gelelim yurtdışında ürün satışı konusuna. Bildiğiniz üzere Amazon’un FBA ve FBM programları bulunmakta ve sizler de bu bilgileri almak için buradasınız. Peki nedir bu FBA ve FBM? Kısaca açıklamak gerekirse, FBA, ürünlerinizin Amazon deposuna gönderilmesi ve Amazon tarafından tüketicilere ulaştırılmasıdır. Detaylı olarak incelersek, FBA’de ürünlerinizi kendiniz tedarik edersiniz, Amerika Birleşik Devletleri‘nde bir marka tescili yaptırır logonuzu paketleriniz üzerine bastırıp barkoduyla (UPC) beraber, Amazon’un istediği düzende Amazon depolarına gönderirsiniz. Amazon sizin yerinize ürünlerinizi saklar, depolar ve sipariş geldiğinde ürünleri müşterilere ulaştırır. FBA programında, Amazon’da bulunan Prime üyelere hitap edersiniz. Prime üyeler en az 5 saat en fazla 1 gün içerisinde ürünleri teslim alırlar. Bu işlemin genel ismi Fullfilment by Amazon (FBA), yani Amazon tarafından yerine getirilen yükümlülükler olarak belirtilmektedir.

​FBM programında ise durum tam tersidir. Ürünleri yine siz tedarik edersiniz ancak Amazon’un depolarına göndermezsiniz. Sadece Amazon Seller panelinde ürünlerinizi FBM olarak listeler ve müşterilere sunarsınız. Ürün siparişi gelince kargo ücretini de ürün fiyatı üzerine ilave ederek müşterinize kendiniz kargo edersiniz. Bu işleme Fullfilment by Merchant (FBM) adı verilmektedir. Yine tüm işlemleri yaparken barkod (UPC) ve paketleme konusunda Amazon’un istediği kriterlere uyma zorunluluğunuz bulunmaktadır..

​Peki müşteriler hangisini tercih ediyor? Tabiki de FBA’yi tercihe diyorlar. FBA, FBM’e göre çok daha avantajlıdır. FBA’de ürünleriniz direk olarak Amazon depolarında hazır bulunduğundan müşterileriniz ürünleri çok kısa sürede teslim alırlar. Ayrıca kargo ücreti de çok daha ucuzdur. FBM’de ise, hem teslimat süresi hem de kargo ücreti bakımından handikapınız bulunur. Bu şekilde ürün satan 100 binler bulunmakta ancak ürünleri çok genel ürünlerden oluşmamakta, Amazon’da az bulunan ürünlerden oluşmaktadır. Bu sayede tüketici ne olursa olsun ürünü almak isteyecek ve tüm olumsuzluklara katlanacaktır.

​Şimdi ise Amazon’da karşılaşacağınız bazı sorunları değerlendirelim. Bu sorunların başında Fullfilment fee geliyor. Bildiğiniz üzere Amazon, FBA programındaki satıcılarının her satışı üzerinden %15 komisyon alır. Buna da Fulfilment fee denir. Bu fullfilment fee içerisinde, hiç bir yerde yazılmayan ve eğitimlerde hiç bahsedilmeyen monthly storage free, yani ürününüzün depoda beklediği süre kadar aylık depo kesintisi  de alınmaktadır. Bu ücret az gibi görünür ancak FBA yapanların başta bilmediği ve daha sonra tecrübe ettikleri bu konuyu çokça şikayet etmelerinin önünegeçmek için bu konu önceden kesinlikle bilinmelidir. Bunun yanı sıra ödeyeceğiniz sezonluk depo ücretleri de bulunmaktadır. Hacminize ve metreküp miktarınıza göre Amazon, belirli aylar aralığında sizden belli bir ücret keser. Bunu da göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. ​

Ayrıca FBA programına kaydolursanız, Amazon, FBA için sizden aylık kira ücreti olarak 39.99 Amerikan Dolar’ı ücret alacaktır. Bunu da ürünlerinizin birim kıymetine eklemelisiniz. Bir de kazancınızdan cebinize ödeme almak için kullanacağınız para çekme yönteminde %2‘ye varan komisyonları ödemeye mahkümsunuz. ​Bu yüzden satacağınız ürünün kar marjı en az %20 – %25 aralığında olmalıdır.​

Yukarıdaki anlattıklarım işin kötü taraflarıydı. Bir de bu işin iyi tarafına bakalım. Amazon FBA ve FBM programlarından dolar ile kazanç elde edersiniz. Satış sırasında iyi bir eğitim ile Amazon’un şart koştuğu durumları tam olarak uygularsanız Amazon sizi Buy Box denen bir listenin içine alır ve ürünleriniz sürekli tüketicilere tavsiye edilir. Böylece satışlarınızı kontrol edemez hale gelir ve kısa süre çok kazanç elde edebilirsiniz. Ürünleriniz satıldıkça tüketicilerin verdiği yorumlara göre satışlarınız ve mağazanızın rank‘ı yükselebilir. Eğer mağazanız iyi bir performans gösterirse Amazon üzerinden hayatınızın sonuna kadar elde edebileceğiniz seri satışlara sahip olabilirsiniz. Başarılı giden bir Amazon serüveniniz oluşursa belli bir süre sonra, listelediğiniz her ürünün kısa bir süre içerisinde tükeneceğine şahit olacaksınız.

Anlatılacak daha o kadar çok şey var ki.. Buraya sığdıramıyorum.​

Bu işi ticaret veya esnaflıkla uğraşmış genç ya da yaşlı herkes yapabilir. İşin püf noktalarını öğrenmek çok da zor değil. Bu işi yapanlar ve başarı elde edenler genellikle işin aslında ne kadar kolay olduğunu, sadece bilmek ve tecrübe etmek gerektiğini söylerler.​​​

Bol kazançlar dilerim,

Saygılarımla,​

Atilla Arda BORA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir