Amazon FBM Modelinde Detaylı Kargo Süreci

Merhaba değerli Make Your Trade takipçileri. Bu yazımda sizlere çokça gelen sorularınızdan birisi olan, Amazon FBM modelinde kargolama sürecini nasıl yöneteceğinizi detaylı olarak açıklamak istedim. Yaşayacağınız sorunlar ve karşınıza çıkabilecek zorlukları önceden bilmeniz sizler için maliyet açısından büyük bir tecrübe olacak görüşündeyim.


Amazon.com üzerinde, Amerika’da FBM programı ile listelemenizi yaptınız. Her şey çok güzel. Sipariş de aldınız. Acaba kargo fiyatı ile ürün fiyatlandırmanızı doğru mu hesapladınız?


Çoğu zaman hesaplamaların yanlış yapılması bir çok girişimciyi zarar uğratmaktadır. İleri düzeyde bir Amazoncu olmadığınızı varsayarak sizlere FBM sistemindeki kargolamayı ve nasıl hesaplanacağını aktarmak istiyorum.


FBM sisteminde Shipment Template dediğimiz kargo fiyatlandırması teması ve düzenlemesi yapılamıyor. Özetle bir FBM’ci kargoyu Türkiye’den veya başka bir ülkeden direk olarak müşteriye gönderebilir ancak ürünün kargo fiyatını kendisi belirleyemez ve müşteriye “bu kargoyu sana mal ediyorum” diyemiyorsunuz. Amazon müşterileri sadece karşısına çıkan komik kargo fiyatlarını görebiliyorlar. 14.99 USD, 2.50 USD veya 5.50 USD gibi…


“Ürün kargo fiyatını kendim ayarlayamıyorum ne yapmam gerekiyor?”
Siz, ürününüzü FBM listenizde listeledikten sonra, ebat ve ağırlığıya göre Amazon, International Standart Shipment algoritmasıyla ürününüze bir kargo bedeli atar. Bunlar 3, 5.50 veya 14.99 USD gibi fiyatlar olabilir. Halbuki sizin ürününüz en ucuz yoldan PTT kargo ile Amerika’nın Doğu’suna gönderiminizde en az, örnek veriyorum 400 TL’dir.
Örnek verelim; Bir yatak satıyorsunuz. Oldukça ağır ve hacimli bir ürün. Amazon FBM listenizde ürünü 200 dolar’a listelediniz. Amazon sizin ürününüz için 14.99 dolar kargo ücretini müşteriye sundu. Siz bunu değiştiremiyorsunuz tabikide. Nasıl bir yol izlenmeli derseniz yapacağınız şudur: Ürününüzün ilk başta Amerika’ya PTT yolu ile kaç TL’ye gideceğini araştırmalı ve PTT’den sorgulamalısınız. Bunun için PTT’nin yurtdışı gönderimleri için kargo hesaplama hizmeti web ortamında mevcuttur. Buradan faydalanabilirsiniz.


Daha sonra sıraya koyacak olursak, ürünü kaça mal ettiğinizi, kargo fiyatınızı ve Amazon’a ödeyeceğiniz FBM komisyonunu düşerek üründen kaç dolar kar edeceğinizi bulmak olacak.


Örneğimize devam edelim. Yatak satıyorsunuz. Ürünü Türkiye’deki üreticinizden 200 TL’ye aldınız. PTT ile Amerika’daki müşterinize gönderim ücretinizi hesaplattınız. O da örneğin 400 TL olsun. Ürünü FBM’de 200 dolar’a listelediniz. Amazon’da size ayrıca shipment yani kargo fiyatı satış hakkını da veriyor. Daha önce dediğim gibi bu da 14.99 dolar olsun. Özetle ürününüz 200 dolar + 14.99 dolar’a müşteriye listelenir. Kısaca cebinize girecek toplam kazanç 214.99 dolar olacaktır.
Siz bu 214.99 dolar’dan,200 TL üreticiden tedariğinizi, 400 TL Amerika’ya müşterinize kargoyu ve Amazon’un ortalama %15’lik komisyon kesintisini düşeceksiniz. (bu komisyon ürün gurubuna göre değişkenlik gösterebilir ancak genelde %15’dir) Vereceğiniz fiyat burada önem arz edecek.


Hesaplayalım, bakalım kar edecek miyiz?
Ürünümüzü 200 dolar’a listelemiştik. Bir de müşteriye sunulan 14.99 dolar kargo bedeli de bizim cebimize girecekti. Toplam 214.99 dolar kazanç elde edeceğiz. Bugünün kuruyla 214.99 dolar x 5.4(Kur) = 1161 TL
Giderlerimiz neler idi? 200 TL ürünü tedarik ettik, 400 TL Amerika’ya kargo ödedik. FBM’den 200 dolar listelediğimiz ürünün komisyonu alındı. Hemen yapalım, 200 dolar x %15 = 30 dolar. 30 dolar bugünün kuru ile 162 TL yapmakta. 162 TL de bu şekilde gitti.


Toplayalım. 200 + 400 + 162 = 762 TL toplam giderimiz var ve bu giderlerimiz direk olarak nakit, cepten hemen çıkan sıcak paradır.
Ne kadar kazandık? 200 dolar + 14.99 dolar kargo bedeli, yani 214.99 dolar. 214.99 dolar günün kuruyla 1161 TL.


1161 TL kazandık, 762 TL giderimiz var. 399 TL para kazandık. Hem de bir üründen. Güzel para… 399 TL değil de bir üründe 150 TL bana yeter diyor ve daha çok satarak az kardan çok kazanç elde etmek istiyorsanız, durum tamamen size kalmış.


Demek ki listelemeyi doğru yaptık, maliyetlerimiz gelirimizin üzerine çıkmadı veya kar marjımız istemediğimiz oranlarda değil. Her şey güzel.


Peki iyi güzel de, bu fiyata bu ürünü satabilecek miyiz?
Bu da en çok iş bozan etkenlerden. Rakiplerinizin fiyatları sizden hatrı sayılır şekilde aşağıda ise ürünü satmakta zorluk çekersiniz. En azından edindiğim 2 yıllık tecrübede bu şekilde. Ürün eğer diğer ürünlerle fiyat olarak yakın ise ürün satmanız daha kolay olacaktır. Ürünün kar marjını düşürerek daha çok satış yapabilirsiniz ancak bu paraları kazanmak için cebinizden hem sıcak para çıkacak hem de kazancınızı FBM ortamında yaklaşık 45 gün sonra elde edeceksiniz.
Bu konuyla ilgili de diğer bir makalemde sizlere detaylı bilgiler vermeye çalışacağım.


Gelelim kargoyu nasıl göndereceğinize.
Bu soru da en çok sorulan sorulardan bir tanesi. FBM’de siparişiniz geldikten sonra, standart kolinizin içini de güzel bir şekilde sıkıştırarak ürünüzünü yerleştirin. Gelen sipariş faturasını çıkarıp güzel bir şekilde kutunun veya kolinin üzerine sabitleyin. Yırtılmayacak ve çıkmayacak bir şekilde faturanızı paketinize yapıştırın ve PTT‘ye teslim ederek ücretini ödeyin. Ürününüz ortalama 15 ila 20 gün içinde Amerika’daki USPS depolarına gidecek ve ortalama 40-45 gün içerisinde de müşterinizin elinde olacaktır. Tabi gümrükte bir sıkıntı ile karşılaşmazsanız.
Bu süreç bazı müşteriler tarafından şikayete dönüşebilmekte bazıları tarafından göz ardı edilmektedir. Bunun riskine girerim diyorsanız FBM ile ürünlerinizi satabilirsiniz. Bu konuda Amazon satış ve satıcı performansınızı düşürmemek en önemli konudur. Kargo bilgisi olarak müşteriye 15 ila 26 gün arasında teslimat yapılması vaad edilmektedir. Ancak ürünleriniz 40, 45 gün içerisinde alıcıya teslim edilmektedir. Aradaki farkı siz irdeleyin ve karar verin.


Bir sonraki makalemizde görüşmek dileğiyle,
Saygılarımla,
Atilla Arda BORA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir