Amazon’da Rekabet Analizi Nasıl Yapılır?

Merhaba değerli dostlar. Bu yazımda sizlere Amazon.com üzerinde satacağınız ürün kategorisinde nasıl rekabet edebileceğinizi ve bunun analizinin nasıl olabileceğini naçizane görüşlerim ile aktarmak istiyorum.
İlk olarak hepinizin Amazon’da ürün satmakta zorlandığını, daha doğrusu hangi ürünü satacağınıza karar veremediğinizi sıklıkla görmekteyim.
Danışmanlığını yaptığım bir çok dostumuz, genellikle niş olmayan, yani genel ürünleri satmaya çalışıyor ve daha sonra beklenmedik hayal kırıklıklarıyla karşılıyorlar. Bunun için yapılması gereken, Youtube kanalımda da her zaman söylediğim gibi, Amazon.com ‘da satılmayan bir ürünü bulmak elbette değil, bu ürünün aynısını satmamak.


Tüm dropshipping yapan dostlarımız, dünya ile neredeyse aynı ürünü satmaya çalışmaktalar ancak bunun farkında değiller. Bir ürün ciddi anlamda talep görüyor ise doğal olarak bizleri cezbediyor ve hemen o alana yöneliyoruz. Ancak bu strateji kesinlikle yanlış. Bunun için yapılması gerekenleri aşağıda teker teker inceleyelim ve sizlere bu konuda fikir verelim.


Amazon’da çok talep gören ürünlere yönelmeyin
Amazon.com ‘da jungle scout veya çeşitli yazılımlar ile araştırdığınız ve yüksek talep gören ürünlere hiç bir zaman girmeyin. Bu kategorilerde özellikle FBM yapacaksanız şansınızın çok düşük olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Bunun nedeni, bu kategorideki FBA, yani Prime kitlesine satılan ürünlerin sizden hem daha ucuza hem de daha hızlı şekilde müşteriye teslim edilmesidir. Siz FBA yapan bir tüccarla rekabet içine girmeye çalışırsanız göreceksiniz ki zaten fiyatları tutturamayacaksınız.


Amazon’da satılmayan, ortalama satış hacmine sahip ürünlerin benzerlerini bulun veya ürettirin
Türkiye’de o kadar fazla üretici var ki, bu üreticilerin yarısından çoğu sadece iç piyasaya çalışır. Siz bu tarz ürünleri, günümüz koşullarında internet araştırması yaparak rahatlıkla araştırabilirsiniz. Bir üreticiyle anlaşın ve ürünlerini Amerika pazarında satmayı teklif edin. Bu ürün Amazon’da satılıyor ve ortalama aylık olarak 1000-5000 dolar ciro yapıyor ise bu ürüne rahatlıkla girebilirsiniz. Bu bilgileri joungle scout ve çeşitli Amazon yardımcı araştırma yazılımlarıyla araştırabilirsiniz. Bu konuyu bir başka makelemde ele alacağım.


Riskli ürün gruplarından uzak durun
Bunu daha önceki makalelerimde ve Youtube kanalımda da sizlere aktarmaya çalışmıştım. Hiç bir zaman kırılacak, elektronik, bataryalı ve gıda ürünleri gruplarında satış yapmaya kalkmayın. Bunu ancak trademark’ını almış ve Amazon depolarında FBA yapan Amerika’da konuşlanmış satıcılar rahat bir şekilde yapabilmektedir. En azından FBM programında bu tarz ürünlere girmeyin.


Satış yapacağınız kategorideki en iyi rakiplerinizi araştırın ve bunların sayısına bakın
Ürününüz Amazon’da satılmıyor olabilir ancak bu ürünün bir çok ikamesi yani benzeri bulunabilir. Bu da doğaldır. Sizin ürününüzü satan 50-100 kullanıcı da olabilir. Ancak bu ürünlerin ne kadar ciro yaptığını öğrenerek bir rekabet oluşturabilirsiniz. Bunu yine joungle scout ile gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin, 100 adet satıcı var ve sizin ürününüze benzer ürünler satıyorlar. Bu satıcıların 5’i başarılı geri kalan 95’i 100-500 dolar bandının altında kalmışsa bu kategoride ürünlerinizi satabilirsiniz. En çok satış yapan satıcının fiyatına yakın olarak ürününüzü listeleyebilirsiniz.


Yüksek talep, düşük rekabet olan ürün kategorileri bulun
Tabi bunu nasıl yapacağım der gibi baktınız. Evet, işin en zor kısmı zaten burası. Bu kısmı başarırsanız başarı kaçınılmaz. Elbette ki yüksek talep gören ürün ilk başlarda düşük rekabete sahip ancak bu kategorilerde bir süre sonra yüksek rekabet seviyelerine çıkacaktır. O yüzden yukarıda ortalama bir kategori bulmanızı tavsiye etmiştim. Bunu size herkes söyler. Benim söylemem bir şey ifade etmez diye düşünüyorum.


Rekabet edeceğiniz satıcı tespit edin ve gelir-gider raporlarınızı ona göre oluşturun
Rekabet edeceğiniz satıcıyı sabitlerseniz ona göre çalışmak her zaman daha kolaydır. Örneğin kendimden bir örnek vereyim. Benim iyi bir ürünüm var ve bunu sadece Türkiye’de anlaşmamdan dolayı ben satabiliyorum. Bu ürünü denemek için reklamsız olarak Amazon’a soktuğum ilk ay 5 adet sipariş aldım. Ancak ölü fiyatına. Rakibimin fiyatına bakarak deneme amaçlı girmiştim. Üründen ne kar ne zarar ettim. Maliyetine FBM programında müşterime gönderdim. Daha sonra fiyatı %125 arttırdım ve 5 ay boyunca bu üründen sipariş alamadım. Nedeni basit. İkame ürünü ve benzeyen ürünü tercih ediyorlar. A ürünü 100 dolar, Atilla’nın ürünü 250 dolar. Kalite farkı olsa da hangisini alırsınız?


Bu örnek şuna benzer. Macro Center’ı bilirsiniz. Organik ürünler ithal eder ve yüksek fiyatlara gelir seviyesi yüksek insanlara bunları görsellik içeren mağazalarda pazarlar. Macro Center’ın karşısına BİM mağazası açıldığını varsayalım. Elbette ki ürünler farklı, kaliteye göre değişir. Macro Center’ın bir kitlesi var. Ancak biraz aklı olan insan temel ihtiyaçları için, özellikle ortalama gelir seviyesinde ise ilk olarak BİM’e bakar. Daha sonra çok elzemse Macro Center’a gider. Macro Center’ın markalaşması bu konunun dışında tutulabilir. Mağazaları tanımayan biri olarak örneği somutlaştıralım. Dediğimi umarım anladınız. İlk önce fiyat, sonra kalite.


Çin’den adi ürün satarak mağazanızı basitleştirmeyin
Bir çok dropshipper ve FBM kullanıcısı Amazon’un beyanatında belli bir kısım için dropshipping’e izin verilmesini serbest olarak algılar. Ancak durum yanlış algılanmıştır. Amazon kalitesini düşürmemek için adi ve kalitesiz Çin ürünlerini müşterilerine sunmak istemez. Sizden de bunu yapmamanız için rica eder. Elbette ki Çin’de çok iyi bir tedarikçiniz ve kaliteli üretim yapan fabrikanız bulunabilir. Sorun yaşamayanlar da var. Ancak iki-üç müşteri şikayeti gelir ise hesabınızı kapatmaya kadar gidebilecek süreçler ortaya çıkar. Amazon performans puanınız da yerle bir olur. Tüm emekleriniz boşa gider. Bu yüzden rekabet edeceğim diyerekten adi ürünlere ve ucuz yollara kaçmayın.


Bir sonraki makalemizde görüşmek dileğiyle,
Hepinize hayırlı işler, bol kazançlar diliyorum.

Atilla Arda BORA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir