Amazon’da Vergi (VAT) Detayları

Merhaba değerli Make Your Trade takipçileri. Bu makalemizde bir çok girişimci ve Amazon satıcısının vergilerini nasıl ödemesi gerektiğini ve müşterilerinin ödediği vergilerin değişikliği hakkında tartışacağız. Yine çok önemli bir konu olduğunu düşündüğüm bu konu hakkında bilgilerimi sizlere aktarmak istiyorum.


Bildiğiniz üzere daha önceki senelerde Amazon satıcıları herhangi bir KDV ödemesine tabi tutulmuyordu. Geçtiğimiz sene yapılan son değişikliklerle ile Amazon artık Türkiye’den satış yapan FBM satıcılarının da KDV ödemesi yapması gerektiğini duyurdu.


Bu ödemeyi Türkiye’nin katma değerine zarar gelmemesi için, diğer ülkelerdeki gibi uygulama kararı alan Amazon, Orta Doğu pazarına yeni giriş yaptığından dolayı, girişimine izin verildiği ülkeleri koruma kapsamında bu konuyu gündeme getirmişti.


Konuyu özetlemek gerekirse, Amazon’da ‘Referal Fees’ adı altında kesilen komisyonların üzerine artık Türkiye’den FBM yapıyorsanız %18’lik bir komisyon daha ödemek zorundasınız.


Ben VAT yani KDV ödemek istemiyorum. Amazon benden bunu nasıl alacak?
Sizler girişimci olarak FBM olarak satışlarınıza devam ediyorsunuz ancak vergilendirme için (VAT) hiç bir işlem yapmadınız ve vergi numaranızı Amazon’a bildirmediniz. Bireysel olarak satışa devam ediyorsunuz. Sanmayın ki sizden hiç bir vergi alınmayacak. Bu doğrultuda Amazon şunu söyler; Amerika’da ürünlerinizi satmaya devam eder ve bizlere VAT numaranızı bildirmezseniz, ben sizin yerinize, siz Türkiye’den satış yaptığınız için ben bu satışları vergilendiririm ve ödeme yaparken %18 eksik ödeme yaparım diyor. Kısacası VAT numarası girmezseniz komisyon ödemelerinize %18’lik bir ilave gelecek.


İhracatta KDV mi olur? Daha önce böyle bir şey yoktu. Neden böyle bir şey çıkardılar?
Çok basit. Bildiğiniz üzere Amerika Birleşik Devletleri’nde bazı eyaletlerde vergi sıfırdır. Genelinde eyaletlerde bir müşteri size ödeme yaparken ürünün vergilerini de ödeyerek alır. Örnek verelim. Benim müşterilerimden bir tanesi Amerika’nın Delaware eyaletinde alım vergileri sıfırdır. Zaten bu yüzden bir çok yurtdışı kaynaklı firma burada şirket kurmaya çalışır ve ticaretini genişletir. Delaware’da bulunan bir müşterim benden ürünü alırken ürün fiyatı ve navlun yani nakliye ücretini ödeyerek alırken, Illınois eyaletinden, Chicago’dan olan müşterim ürün fiyatı + navlun + vergi ödeyerek ürünü alabiliyor. Bu ödenen vergi sizin kasanıza girdiğinden Amazon “madem bu vergiyi ödediklerinde senin kasana giriyor, ben de senden katma değer yarattığın için bulunduğun ülkenin KDV oranında vergi kesintisi yaparım.” diyor. Aslında doğru. Bizler Amazon’da ürün satarken ülkemize doviz sokuyoruz ancak bunlar işimiz büyüdüğünde kayıt altına alına alınması gerekiyor. İşlerin büyümeden de olsa ben her işleminde bunu gerçekleştiririm diyen bir Amazon ile karşı karşıyayız. Kısacası Amazon, kendini de, bizi de devlet politikalarına karşı korumaya almış durumda.


Amerika Birleşik Devletleri mevzuatı gereğince, Mikro ihracatta 800 USD’ye kadar KDV ödenmiyor
Bu konuda ürünü sattığınız ülkeye ihracat gerçekleştirdiğinizde bazı limitleri bilmeniz gerek. Örneğin Amerika’ya tek gönderimde 800 USD’ye kadar KDV ödeme zorunluluğunuz yok. Rusya’ya 1000 USD örneğin. Eğer sadece Amerika’ya ihracat gerçekleştirmek istemiyor başka bir ülkeye ürün satmayı düşünüyorsanız, ilgili ülkenin VAT mevzuatını araştırmalısınız.


Peki satışlarımızı nasıl kayıt altına alacağız?
Türkiye’den yaptığınız satışlarınızda, yani FBM modelinde, yurtdışına gönderdiğiniz her ürün ve çıkış için Amazon tarafından proforma fatura düzenleniyor ve siz de zaten bu proformayı kullanarak kargonuzu yurtdışı ediyorsunuz. Bu faturaları toplayıp, eğer tüzel bir kişilik iseniz yurtdışına satış faturası düzenleyerek mali müşavirinize gelir vergisi kayıtlarına alınacak şekilde faturalarınızı iletebilirsiniz. Şahıs firması iseniz yine aynı işlemi yapabilirsiniz.


Benim şirketim yok. Ne yapmam gerekiyor?
Henüz şirketiniz yok ise Amazon’daki FBM ve FBA satışlarınızda VAT girişi yapmanıza gerek yok. Ancak bu girişi yapmadığınız için vergilendirmeyi Amazon kendi ayarlayarak hesabınıza, yukarıda da belirttiğim gibi, %18 kesintili şekilde ödeme yapacaktır. Kısacası, sizin yerinize vergilendirmeyi yaptıktan sonra ödeme yapacaktır.


Bunun için alternatifler nedir?
Alternatifler şu şekilde olabilir: Amerika Birleşik Devletleri’nde vergi ödemek isterseniz ve bazı avantajlarından yararlanmak gibi bir niyetiniz var ise, Amerika Birleşik Devletleri’nde belirli eyaletlerde şirket kurumu yaparak işinizi büyütebilirsiniz. Bu sayede, Amerika Birleşik Devletleri’nden edineceğiniz bir VAT numarasıyla vergilerinizi kayıt altına aldırabilir ve ödemelerinizi şirketin kurulu olduğu eyalet üzerinden ödeyebilirsiniz. %18 ödemek yerine %6 veya %3 ödemek büyük girişimcileri cezbettiğinden bu yönteme sıklıkla başvurduklarını söyleyebiliriz.


Konuyu özetleyecek olur isek, artık Amazon satışları üzerinden vergilerimizi ödeyerek işlem yapmaktayız. Bu konu için detaylı bilgiyi konuya hakim olan mali müşavirlerinizden alabilirsiniz.
Bir sonraki makalede görüşmek dileğiyle,


Saygılarımla,

Atilla Arda BORA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir