E-İhracat’ta Devlet Teşvikleri ile Büyüyün

Merhaba değerli Make Your Trade takipçileri. Bu makalemde sizlere ülkemizde eski adıyla Ekonomi Bakanlığı’nın, yeni ismiyle Ticaret Bakanlığı’nın büyük küçük demeden ayırmadığı ihracatçı teşviklerinden bahsetmek istiyorum. Konuyu bir çok girişimci göz ardı etse de, bu teşvikleri alarak ciddi bir iş kurma potansiyelinin olduğunu sizlere detaylı olarak aktarmaya çalışacağım. Konu hiç de göz ardı edilecek bir konu değil. Bunu birazdan vereceğim verilerde görme şansınız olacak. Konu hakkında detaylı bilgiyi Ticaret Bakanlığı’mızdan da edinebilirsiniz.


Öncelikle “ben parakende satış yapıyorum. Benim yaptığım yurtdışı gönderiminden ne olacak?” diyen girişimci ve küçük işletmelere seslenelim. Kendinizi küçük görmeyin. Yurtdışına parekende olarak ürün gönderen bir kişinin günlük cirosu 500 USD bandına geldiğinde, yıllık ihracat cirosu 182.500 USD, yani 1 milyon TL’nin üzerine çıkmaktadır. Bu da sizin ciddi bir ihracatçı olduğunuzu gösterir niteliktedir.


İyi bir kurulum ve organizasyon ile, doğru ürün bandının pazarlandığını düşündüğümüzde bunu yapamamak sadece cesaretten yoksun girişimcileri temsil eder. Bunun için az sermaye ile yola çıkarak, devlet teşvikleri almanız çok önemlidir. Peki devletimizin ihracat hakkında verdiği teşviklerin en önemlileri nelerdir?
Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı ihracat girişimcileri için bir çok teşvik sağlamaktadır. Bu teşvikler her sene güncellenerek daha da kapsamlı hale gelmektedir.


“Ülke ülke dolaşın, harcamalarınızın %70’i benden.”
Devlet teşviği kapsamında pazar araştırması için verilen destek oldukça cezbedici. Yurtdışı pazar araştırması desteği ile bir çok girişimci ve tüccar yılda 10 kez yurtdışına çıkabilir. Bu bağlamda otel, araç kiralama ve uçak masraflarının %70’e kadar olan kısmı devlet tarafından karşılanır. Maksimum limitimiz ise 50 bin dolara kadar fonlanmamız.


Seyahat desteğinde şirketinizde bulunan iki personele kadar bu haklar tanımlanmaktadır. Ancak devlet bir sene içerisinde bir ülkeye sadece iki kez gidebilmenizi ön koşul olarak koymuştur. Yani, siz kalkıp sekiz kere Almanya’ya gitmek istiyorsanız bu teşvikten yararlanamıyorsunuz. Bu seyahatler 10 iş gününü geçirmeyecek şekilde olmalıdır.


Bu teşviği kullanarak, yurtdışına toptan satış yapmak istediğiniz kuruluş veya mağazaları direk olarak ziyaret ederek, sunumlarınızı, tanışmalarınızı ve şirket vizyonunuzu insanlara tanıtabilirsiniz.


Tüm bu harcamalarınızı doğru belgelendirmeler ile rapor tutarak yaptığınızda teşvikten yararlanmanız mümkündür. Harcamalarınızın da kesinlikle kurumsal bir harcama kanalından yapılmasına özen göstermelisiniz. Kısaca, kendi şahıs kredi kartınızdan harcama yaparsanız bu teşvikleri alamamaktasınız. Bu gibi küçük detayları araştırarak ve sorgulayarak daha net bir şekilde elde edeblirsiniz.


Temel prensibimiz ihracat. İthalat yapıyorsanız teşvik yok
Devletimiz ve ilgili bakanlığımız bu konuda çok hassas. Girişimcilere ihracatı destekleme konusu altında yardım etmesinin tek bir sebebi var: “Siz kazanın, ülkemiz kazansın.” Sizler ülkeye döviz ile borçlanıp ürün veya hizmet getirdiğinizde, bu kapsamın dışına çıkmış oluyorsunuz. Zaten bu kapsamda ilgili ihracatçı birliğiniz sizden faaliyet raporlarınızı ister. Bu kapsamda yaptığınız ihracat ve ithalatları rahat bir şekilde tespit ederler. İthalatınız belirli bir rakamın üzerindeyse teşviklerden yararlanma durumunuz söz konusu değildir. Dediğimiz gibi, devletimiz, “ihracat yap, nasıl yaparsan yap. Gel benden desteğini al” der.


Türk menşeli ürünlere yönelirseniz teşviklerden yararlanabilirsiniz
Bu bağlamda teşvik almak istediğinizi düşünelim. Sorunuzu duyar gibiyim. “Ben Malezya’da kutu yaptıracaktıım. Almanya’ya satacaktım. Teşvik kapsamı dışına mı çıkıyorum?” Tabiki de. Devlet teşvikleri, Türk menşeli ürünlere verilmektedir. Sizler burada üretilen ürünlerin ihracatını yaptığınızda bu teşviklerden yararlanabilirsiniz.


Kısacası, dropshipping yöntemini bu kapsamda unutun
Türkiye’den üretimini yaptırdığınız ürünleri kendi web siteleriniz üzerinden veya büyük online satış siteleri vasıtasıyla satabilirsiniz. Bu teşviklerden yararlanmak isteyenler, Aliexpress’ten veya diğer B2B sitelerinden yapacakları dropshipping faaliyetlerini unutmak zorundalar.


Yurtdışı reklam ücretlerine de çok ciddi teşvikler var
Bildiğiniz üzere bu tarz bir e-ihracat işi kurmak için, en önemli harcama kalemlerimizden bir tanesi de reklam giderleri. Reklam giderlerinizin devlet tarafından desteklenmesini talep edebilmektesiniz. Bu da girişimciler için oldukça büyük bir fırsat.


150 bin dolara kadar ihracatı amaç edinmiş reklamlarımız için yıllık harcama yapabiliyoruz ve bu harcamanın %50’sini devlet bize geri ödüyor. Kulağa hoş geliyor değil mi? Aslında bu girişimciler için büyük bir olay. Reklam giderlerimiz bizim en büyük kalemlerimizden bir tanesi. Ancak reklam ödemelerinizi yine kurumsal ödeme kanallarınızdan yapmanız gerekiyor. Bu konu hakkında hakkında meraklıysanız Ticaret Bakanlığı’mızdan bilgi alabilirsiniz.


Yurtdışında marka tescil ile markanızı koruma kapsamında alacağınız teşvikler
Bu konu hakkında da harika bir teşvik mevcut. Devletimiz Türkiye’de bulunan markanızı, faaliyet göstereceğiniz ülkede kullanmak için yapacağınız harcamalara da yıllık 20 bin dolar limitinde %50 olarak teşvik vermektedir. Bu faaliyet alanlarının sınıfları bulunmaktadır. Bu konu hakkında da ciddi bir bilgi sahibi olmak istiyorsanız yine Bakanlık ile iletişime geçebilirsiniz.


Aracı komisyon teşvikleri, bir çok e-commerce girişimcisinin kurtarıcısı
Örneğin Amazon, e-bay ve etsy gibi platformlarda satış yapıyorsunuz. Bu tarz online satış mağazaları sizlerin yaptığı her satıştan komisyon alarak büyüme kat ediyorlar. Bakanlığımız da eğer bu tarz bir satış içerisindeyseniz ve faaliyet yapılan ülkede bir yer açmak istiyorsanız size bu konuda da çeşitli teşvikler vermektedir.


Bölgelere göre teşvik oranları ayrıdır
Örneğin İzmir, Türkiye’de 1. bölge olarak geçer. İstanbul da aynı şekilde. Ancak Diyarbakır, Bartın, Muş, Ağrı gibi sanayisi çok fazla gelişmemiş, ufak illerimiz 5. ve 6. bölge statülerinde yer alır. Buralardan yapacağınız girişimler, şirket kurumları, depo kiralamalar ve resmi faaliyetler, belgeli olduğundan, örneğin reklam teşviklerinde %70 alacaksanız, bölge durumundan dolayı +%20 daha alırsınız. Bu da, devletimizin ülkeyi geliştirme bazında yaptığı teşviklerden bir tanesidir. Kısacası, Diyarbakır’da veya Van’dan kuracağınız bir e-ihracat iş modelini yüksek teşvikler alarak yapabilirsiniz.


Yurtdışında şube açmak sandığınızdan zor değil
Evet bu konu hakkında belki sürekli şaşırıyorsunuz. Simit Saray’ı, Tudors ya da LC Waikiki reklamlarını sürekli görüyoruz. Allah işlerini güçlerini her zaman rastgetirsin. Müthiş işler başardılar. Bizler de “bu adamlar bu kadar nasıl büyüdü yahu?” diyerek gıpta ile onları izliyoruz. Büyük bir başarı öyküsü tabiki. Ancak devlet desteğinin %60+10 olarak verildiği yurtdışı şube kurumu işlemlerinden bahsederek konuyu kapatalım. Bu firmalar bu teşvikleri sonuna kadar kullanarak bu kadar büyüdüler. Sonuçta buradaki mağazalarından yurtdışı şubelerine ürün göndermekteler, yani kısaca ihracat yapmaktalar.


Yabancı dillerde hazırlanmış kataloglardan, reklam giderlerine, sponorluklardan internet sayfalarının tasarımına kadar verilen teşvikler hem pazarlama ağına destek veriliyor hem de Londra’nın bir köşesine kendi markamız konuşlandırılıyor. Daha ne isteriz ki? Bu destek 150.000 USD ye kadar yıllık desteklenmektedir. (%60’ı fonlanır.)
Umarım yine yararlı bir yazı ile sizlere katkı sağlayabildim. Bir sonraki makalemizde görüşmek dileğiyle. Hepinize hayırlı ve bol kazançlı işler diliyorum.


Saygılarımla,

Atilla Arda BORA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir