E-ihracat’a Nasıl Başlanır?

Merhaba değerli Make Your Trade takipçileri. Bu yazımda sizlere e-ihracat modeline nereden ve nasıl başlayacağınızı naçizane fikirlerimi yazarak aktarmaya çalışacağım. Ayrıca e-ihracat dediğimiz yöntemin gider kalemlerini de beraber inceleceğiz.


E-ihracat yapmak aslında girişimcinin kafasında başlayıp biten bir olgudur. Dışarıdan bakıldığında zor gibi gözükse de işin içine girdiğiniz de sadece bir kaç ayda yapacağınız detaylı araştımalar ile kendinizi bu alanda geliştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra Türkiye’de bu konuda uzman danışmanlık şirketleri mevcut. Buralardan da bütçeniz el verdiğince kendinize ve işinize yatırım yapabilirsiniz.


İlk olarak sabırlı olmak gerekiyor
E-ihracat rakamlarını duydunuz. Herkesin bu işe yavaş yavaş kaydığını duyar gibisiniz. Evet, çok güzel, hatta heyecanlandırıcı. Fakat sabırlı olun ve gözlemleyin. Genellikle edindiğimiz veriler ve gözlemlerimizden yola çıkarak size şunu söyleyebilirim ki; bir işe ne kadar hızlı girerseniz o kadar risk almış olursunuz. Araştırmadan, okumadan, detayl bilmeden e-ihracat sektörüne, diğer iş örneklerinde olduğu gibi dalış yaparsanız boğulursunuz.


Yöntemleri tecrübe etmelisiniz
E-ticaret ve e-ihracat modellerinde tecrübeniz yok ise ilk etapta gözlem için bir aracı firma ile çalışıp daha az maliyetli denemeler ve raporlar çıkarabilirsiniz. E-ticaret konusunda bilginiz yok ise, hangi ürünün nasıl satılacağını, hangi ülkede neyin nasıl gideceğini, araştırma kalemlerini, araştırmanın neye göre yapıldığını, satış stratejilerini ve pazarlama yöntemlerini bilmeden direk olarak bir web sitesi açıp ürün satmaya çalışmamanızı tavsiye ederim.


Amazon, ebay ve etsy gibi e-ticaret sitelerinin verdiği hizmetleri kullanarak başlayın
Sonsuza kadar buralarda satış yaparak onlara para kazandırın demiyorum. Kendi işinizi, direk müşteri ile temasa geçecek e-ticaret sitenizi yapmadan önce buralarda konuları tecrübe etmenizi tavsiye ediyorum. Bunlar gibi global e-ticaret sitelerinde her türlü entegrasyonun nasıl uygulandığını gözlemleyip, bunlara benzerlerini kendi sitenizde strateji olarak uygulayabilirsiniz.


E-ihracat için gerekli olan temel ihtiyaçlar ve ana maliyetler kalemleri hangileridir?


Temel ihtiyaç olarak aşağıdakileri sıralayabiliriz:
1. E-ticaret hakkında iyi bir bilgi birikimi. 2. Tecrübe 3. Satış teknikleri 4. Online Pazarlama Stratejileri 5. Teşviklerden haberdar olma 6. Trademark – marka tescil’in e-ticaretteki önemi 7. Rakiplerinizin durumu 8. Ürün gruplarınızın satılacak ülkelerdeki riskleri9. Entegrasyonları doğru kullanma 10. Vakit 11. Markalaşma ve Trademark


Peki, ana maliyet giderlerimiz nelerdir?
1. E-ticaret sitemiz için alt yapı ve yazılım giderlerimiz 2. Şirket kurulum ve vergi ödemeleri 3. Markaya sahip olmak için gerekli sermaye 4. Reklam giderleri..


Yukarıda bahsettiğim 15 maddelik süreci iyi değerlendiren bir girişimcinin başarısız olma durumu bana göre yok denecek kadar az.


Özellikle markalaşmayı kesinlikle atlamayın!
“Ben işe başlayım daha sonradan markamı tescil ettiririm.” diye düşünürseniz bazı şeyler için çok geç olabilir. Sizin yaptığınızı bir başkası kopyalar ise tüm birikiminiz ve motivasyonunuz kaybolur.


Elbette girişiminiz süresince çevrenizden de tepkiler ve olumsuz yorumlar duyacaksınız. Göz ardı edin. Hiç bir girişimci milyon dolarlar kazanarak bir işe başlamadı. Bunu hiç bir zaman unutmadan hareket edin. Sizi aşağıya çekmek isteyenlere kulak verirseniz onların sizin yaptığınız işi kıskandığını unutuyorsunuz gibi bir algı yaratırsınız. Bırakın, onlar sizin bu girişiminizi baltalasınlar. Başarılı olacağınızdan korktukları için bunları söylüyor olabilirler. Bu, sizi daha çok kamçılasın.


Amazon’un sahibi Jeff Bezos, işe ilk başladığı ayda kendine ufak bir ofis tutarak, tek bir bilgisayarla çalışmış, ve fikrini beğenmeyenler her zaman kendisiyle alay etmişlerdir. Bezos’un şu andaki yerini sanırım anlatmaya gerek yok. Sadece Bezos değil, bunun gibi on binlerce örnek google arama motorunda sizleri bekliyor. Kendinizi bu konuda iyi bir yerde görmek istiyorsanız, bu söylediğim başarı öykülerini aratarak kendinize motivasyon yaratabilirsiniz.


Hepinize kuracağınız işlerinizde başarılar diliyorum. Bir sonraki makalede görüşmek dileğiyle,


Saygılarımla,

Atilla Arda BORA

Dış Ticaret Danışmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir