E-Ticaret Sitesi Nasıl Olmalı?

Merhaba dostlar. Bu yazımda sizlere bir kurumsal web sitenin nasıl olması gerektiği hakkında detaylar vermeye çalışacağım.
İşinizi ve projenizi kurmadan önce aklınızdaki ve yapacağınız iş doğrultusunda ilk olarak bir kurumsal web sitesi dizayn etmeniz gerekmektedir. Bunun esas amacı, hem ilerleyişinizi görmek hem de potansiyel müşterilerinizi yönlendirebileceğiniz, sizin ve firmanızın kim olduğunu iyi bir şekilde pazarlamaktır. Kısaca ilk olarak bu konudan başlayalım.

Kurumsal web sitesi neden önemlidir?
Kurumsal web sitesi dememizin nedeni, kurumsal formatta olmasından dolayıdır. Bir kurumsal web sitede her zaman giriğ gördüğünüz gibi; hakkımızda, ürünlerimiz, misyon ve vizyon gibi içerikler bulunmaktadır. Bu içerikler potansiyel müşterilerinizi size daha çok yakınlaştırdığı gibi iş yapma olasılığınızı da güçlendirir. Bir kurumsal web site üzerinde çok fazla detay bulunmamalıdır. Detaydan kastım şudur, burada olduğu gibi bilgi içerikli blog yazıları kurumsal web siteleri için tavsiye edilmez. Çünkü kurumsal web siteleri tamamen katalog ve açıklama için yapılmış web siteleridir. Bunun dışına çıkan, aşırı video ve metin içerikleri barındıran web siteleri kurumsallıktan çıkmış ve tamamen bir içerik sitesi haline gelmişlerdir.


Peki kurumsal web sitelerinde ne gibi içerikler yayınlamalıyız?
Kurumsal bir web sitede elbette video ve açıklayıcı metinler olacaktır. Ancak bunun fazlası sitenize zarar verebilir. Sadece ilgili kişilerin girmesi sitenize ve ürünlerinize olan talebi de rahatlıkla takip etmenize olanak sağlar. Bir kurumsal web sitesinde blog yazıları yayınlanmaz. Kısa tanıtım filmleri ile ürün içerikleri belirtilir. Hizmet ise hizmet, fiziki ürün ise fiziki ürünler detaylandırılabilir. Yukarıda da değindiğim gibi, vizyon, misyon, hakkımızda ve hizmetlerimiz bölümleri çok önemlidir. Bu içeriklerinde çok uzun tutulması sitenize giren müşteri tarafından hoş karşılanabilir. Bir çok kullanıcı uzun yazılar okumaktan hoşlanmazlar. Eğer bir eğitim değil ve bir açıklama okuyacaklar ise kesinlikle o sayfayı kapatır çıkarlar. Bu yüzden metinlerin doğru Türkçe ile ve anlamlı olarak kısa tutulması en önemli etkendir.


Sitemizde yabancı dil seçenekleri hangileri olmalı?
Hedef kitleniz doğrultusunda sitenize dil seçenekleri ekleyebilirsiniz. Bunların başında dünyada public yani, global olarak kabul edilen ingilizce bulunmaktadır. Sitenizi ilk etapta ingilizce olarak da hizmete açabilirsiniz. Daha sonra ise, örneğin Kuzey Afrika kıtasından bir çok potansiyel müşteriniz bulunuyor ise Fransızca, örneğin orta Avrupa ile iş birliği içerisindeyseniz Almanca veya İspanyolca’ya yönelebilirsiniz. Ne kadar dil o kadar etkinlik diye düşünmeyin. Dil seçenekleri tamamen sizin potansiyel müşterilerinizle alakalıdır. Sonuçta Araplara hitap etmeyen bir ürün satıyor ve sitenize Arapça dil seçeneğini koyuyorsanız bu tamamen vakit kaybıdır.


Peki dil seçeneklerini nasıl koyacağız? Translate yeterli mi?
Eğer bir kurumsal web siteniz var ve dil seçeneklerini translate ile düzenliyorsanız kendi kendinize ve üzerine kendinizi yorarak büyük bir kötülük yapmış oluyorsunuz. Bizler Türk olarak, Amerikalı bir şahsın yaptığı web sitesinde Türkçe dil seçeneğine tıkladığımızda, translate bir içerik görüp verdiğimiz tepki nasıl oluyorsa aynısını sizin sitenize giren yabancılarda da o olur. Bu, hem gülünç duruma düşmenize hem de kurumsallıktan çıkmanıza neden olur.


SEO ayarlarının çok iyi yapılması gerekmektedir
Kurumsal web siteniz sürekli olarak güncellenmeyecek ise SEO ayarlarının çok iyi yapılması gerekmektedir. Çünkü web siteniz bir süre sonra yavaş yavaş google listesinde gerilere doğru ilerleyecektir. Bunun için para harcayarak google reklamlarını kullanabilirsiniz. Sitenize günlük ziyaret sayısı ne kadar düşerse o kadar çabuk kaybolursunuz. Bu yüzden kurumsal bir web siteye aylık olarak reklam bütçesi ayırmak zorundasınız. Eğer siteniz bir blog sitesi veya farklı bir amaç için kurulmuş, her gün güncellenen bir web sitesi ise reklamlara ihtiyacınız olmayabilir. Çünkü insanların aramaları doğrultusunda zaten sizlere ulaşması mümkündür.


Sitenizin çok hızlı yüklenebiliyor olması önemlidir
Web sitenize giren bir kullanıcı sitenizde sayfalar arasındaki geçiş sırasında beklerse sitenizi terkedebilir. Çünkü siteniz katalog ve tanıtım görevi görmekte, zaten kullanıcılar için sıkıcı bulunmaktadır. Bu yüzden animasyon ve geçişlerinizi o kadar iyi ayarlamalı ve hızlandırmalısınız ki, ziyaretçi sitede dolaşmaktan zevk alsın. Bunun için kaliteli hosting sağlayan firmaları seçmelisiniz.


Domain isminiz uzun olmamalı ve akılda kalıcı olmalıdır
Kurumsal web sitenizin ismi şirketinizin tüm adını içermek zorunda değil. İsminizi kısa tutabilir veya harf başlangıçlarıyla düzenleyebilirsiniz. SEO yardımıyla zaten şirketinizin genel ismi ziyaretçiler karşısına çıkarılmaktadır. Google botları, kısa isimli domainler üzerinde daha kolay tarama yapmaktadır. Domain isminizin bir anlamı olmasına gerek yok ancak yaptığınız iş ile ilgili olarak detay kelime kullanılması çok önemlidir. Örneğin, mutlu halı firması adına domain alırken; mutluhali seklinde bir domain almanız, global olarak yanlıştır. mutlucarpets.com seklinde bir domain aldığınız da ihracat yapacaksanız direk olarak kitleye hitap etmiş olursunuz.


Bir sonraki makalemde görüşmek üzere, hepinize bol kazançlar dilerim.
Atilla Arda BORA

Dış Ticaret Danışmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir