“Winner” Ürün Nedir?

Merhaba değerli dostlar bu yazımızda sosyal medyada sürekli söylenen ve kulaktan kulağa dolaşan ‘Winner’ ürün kavramını inceleyeceğiz. Henüz konuya vakıf olmayanlar için söyleyelim; Winner ürün diyerek, ciddi anlamda satan ürün, yani kazanan ürün demek istiyorlar.
Bir çok web sitesinde ve sosyal medya portalında bu hikayeyi çokça duyanlarınız vardır.


Peki nedir bu Winner ürün hikayesi?
Açıklıyalım. Winner ürün yine Shopify üzerinde mağazası olanların, insanların çokça satmadığı, niş olarak nitelendirdikleri ve insanların ilgi duyup daha çok satın aldıkları ürünlerdir. Bu ürünler belli bir süre sonra popülaritesini kaybederek piyasa satışlarında hızla aşağıya inerler.
Winner ürün olarak bulunan ürünler aslında başka kişiler tarafından satılan ürünlerdir. Ancak bir çok kişinin haberi olmadığından ‘Winner’ etiketini almışlardır. Bu bağlamda bu sıfatı kullanarak bir çok Shopify eğitimi satmak isteyen şahıslar internette kol gezmektedir.


Winner ürün danışmanlığı diye bir şey var mıdır?
Değerli dostlar, Winner ürün danışmanlığı altında bir çok reklam gördüm ve beynim ciddi anlamda hata verdi. Gerçekten buna inanıp paralarını kaptıranlar şunu iyi düşünmeleri gerekiyor. Eğer bir ‘Winner’ ürün başkasının aklındaysa o niye satmıyor? İşte soru bu kadar basit. Bu, kel olan birinin saç problemine son diyerek televizyonda reklam yapmasına benziyor. Ya da bildiğiniz üzere illegal bahis şirketleri üzerinden ‘şikeli maçlar satılıktır’ diye insan dolandıranlar vardı bir ara. Madem şikeli sen niye oynamıyorsun be adam demez mi insan? İşte bu işin onlardan farkı yok. ‘Winner’ ürün zaten sizin ürününüzdür. Satsa da satmasa da bu bir ticarettir.


Zaten satacağını düşünmediğiniz bir ürününüz veya ürünleriniz var ise Shopify veya online mağaza açmanın yararı kime? Satış yapacağınız ürünü önceden detaylıca internetten araştırın ve satış rakamlarını öğrenmeye çalışın. Bu konuda size yardımcı olacak en iyi yöntem amazon.com üzerinde uygulanabilen junglescout yazılımıdır. Bunun yanı sıra insanlar hangi ürünü arayıp araştırıyor bunları da araştırabilirsiniz. Bunun için sizlere en büyük tavsiyem google trends kullanmanız olacaktır. Google trends’e girdiğinizde hangi ülkeden hangi sözcükler ne kadar aranmış hepsine saatlik dilimler dahilinde ulaşabilirsiniz. Bu da size bir yol gösterebilir.


Belki de bu yazıyı okuyup ‘sen öyle san biz winner ürünleri bulup bulup satıyoruz saçma sapan yazmış’ diyenler olacak. Ben sizin winner ürün bulduğunuza inanıyorum. Yani o ürün zaten sizin satacağınız ve kafanıza koyduğunuz ürün. Ancak insanları bu şekilde yönlendiren ve dolandıranlara takatim yok. Her insan başarılı olmak ister ancak ne yazik ki doğru insana denk gelmek önemlidir.


Peki satacağımız ürünü nasıl bulabiliriz?
Çok basit bir yöntemi var. İnsanların neler araştırdığına bakın diye söylemiştim zaten. Ancak bunu nasıl yapacağız diyecek olursanız, Google Chrome Extension olarak yani google chrome eklentisi olarak sizlere ‘Turbo Ad Finder’ ı öneririm. Bu eklentiyi kurup çalıştırdığınızda, ilk olarak online mağazalara girip dolaşmanız gerekiyor. Daha sonra facebook’da sörf yaparken belirli bir kitleye girmiş olduğunuz için satış için reklam veren kişileri otomatik olarak sizi buluyor ve siz de ürünlerin reklamlarını görerek ürünler hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Detaylı bilgi için youtube’a Turbol Ad Finder yazabilir ve izleyebilirsiniz.
Bunun dışında Türkiye’den bulduğunuz ve satabileceğini düşündüğünüz ürünleri de sitenizde satabilirsiniz. Dropshipping yapmak marifet değil. İlla dropshipping yapmak istiyorsanız yine yapın ancak kendiniz ürün sattığınız taktirde daha çok kar edecek ve iade almanız zorlaşacaktır.
Bir sonraki makalemde görüşmek dileğiyle, hepinize bol kazançlar dilerim.

Atilla Arda BORA

Dış Ticaret Danışmanı